You are here: 2016-2017 Merit Awards Recipients

2017-2018 Merit Awards Recipients, Alternates, and Finalists

people sitting at tables at awards dinner reception

Nationally competitive awards offer students & alumni the means to accomplish their goals.

Alfa Fellowship

Ingrid Korsgard, SIS

American India Foundation Clinton Fellowship

Michael Kinzer, SIS 

Amgen Scholars Program

Irena Volkov, CAS 

Boren Fellowship/Scholarship

David Buchanan, SIS  
Faith Gay, SIS  
Ryan Gibson, SIS  
Erin Kelly, SIS  
Rachel Kronk, SIS  
David Ly, SIS  
Adam Majeski, SIS/CAS
Daisyareli Martin, SPA  
Devyani Mehta, SIS  
Katie Rosser, SIS 

Alternates:

Veronica Castro, SOC
Ashley Do, SIS
Meredith Mantel, SIS
Rachel Palmer, SIS
Daniel Shaffer, SIS/WCL

Bosch Fellowship  

Marisa Beahm Klein, CAS  

Congress-Bundestag Youth Exchange for Young Professionals

Alternate:

Mikayla Appell, SIS 

Critical Language Scholarship

Victoria Blymier, SIS
Kathleen Connolly, SIS
Aaron Franke, SIS
Faith Gay, SIS
Kale Mohammed, SIS
Matthew Stebenne, SOC/CAS 

Alternates:

Daniel Herschlag, SIS
Sophie Levy, SIS
David Ly, SIS
Lauren McBroom, SIS
Aijah Raghnal, CAS
Abigail Stahl, SIS
Sydney Zamudio, CAS 

Finalist:

Luke Theuma, SIS  

DACOR Bacon Fellowship

Veronica Ferris, SIS 

Emerson National Hunger Fellows Program

Finalist:

Angela Pupino, SIS 

Freeman-ASIA

Emma Spaide, SIS

Fulbright Canada Youth Institute on Canada in the World

Maxwell Glas, SIS 

Fulbright English Teaching Assistantship  

Melanie MacKenzie, SIS
Hannah McNamara, CAS
Evan Oravec, SPA

Alternates:

Daniel Gottlieb, SOC/SPA
Yelizaveta Layer, SIS
Anastasia Tarlas, SOC
Luke Theuma, SIS 

Finalists:

Daniel Marks, SOC
Melissa May, CAS
Stephanie Osber, CAS
Jillian Skonieczka, SIS 

Fulbright Study/Research Grant

Kathryn Bond, SIS
Megan Crowley, SPA
Carly LaRoche, CAS
Annisah Smith, SIS

Alternate: 

Makanani Bell, CAS

Finalist: 

Will McHenry, SIS 

Fulbright UK Summer Institutes

Cala Coffman, CAS
Allison Higgins, SPA 

Gaither Junior Fellows Program

Finalist:

Nathaniel Edenfield, CAS 

Gilman Scholarship

Cynthia Cristobal, CAS
Patryk Czerwony, KSB
Calkidan Fisseha, SOC
Jeffrey Guzman, SOC
Kenya Roy, SPA
Emily Smith, CAS
Ayan Warfa, CAS
Reagan Williams, SIS
Kaitlyn You, SIS

Alternates: 

Emma Spaide, SIS
Omar Varela, SIS 

Killam Fellowship

Tonia Bell, CAS
Andrew Miller, CAS/SPA

Alternate: 

Ni Ling, CAS 

Marshall Scholarship

Craig Stevens, CAS

Finalist:

Makanani Bell, CAS 

National Science Foundation - Graduate Research Fellowship

Mackenzie Devilbiss, CAS
Rebecca Royer, CAS
Craig Stevens, CAS

National Science Foundation - Research Experiences for Undergraduates

Cheldina Jean, CAS

New York City Urban Fellows Program

Belen Flores, SPA/CAS
Lexi Ivers, SPA

Alternate:

Nausheen Rajan, SPA 

NIH Undergraduate Scholarship Program

Melanie Delgado, CAS

Pamela Harriman Foreign Service Fellowship

Alternate:

Michal Petros, SIS 

Pickering Fellowship

Finalist:

Nicole Burnett, SIS 

Princeton in Africa Fellowship

Deborah Carey, SIS

Finalist:

Rachel Rokes, SIS 

Princeton in Latin America Fellowship

Laura Alvarez, SIS 

Public Policy & International Affairs Fellowship   

Shirley Araiza Santaella, SPA
Valentina Fernandez Plaza, SPA/SOC
Sofia Hinojosa, CAS
Daniela Martinez Berrios, SIS 

Rangel Fellowship

Sin Yan (Amy) Lau, CAS/SIS 

Rhodes Scholarship

Finalists:

Toby McCarroll, CAS
Shyheim Snead, SPA 

Schwarzman Scholars

Finalist:

Yamillet Payano, CAS 

SMART Scholarship

Finalist:

Abigail Danfora, CAS

Teach for America Accelerate Fellowship

Alternate:

Astonique Robinson, SPA

Teach for America Rise Student Leadership Conference

Astonique Robinson, SPA

Truman Scholarship

Finalist:

Sofia Hinojosa, CAS 

Udall Scholarship

Zizhan Luo, SIS/CAS

Honorable Mentions:

Annika Barth, CAS
Nathan Sidell, SIS